Poradnia udziela pomocy dzieciom i młodzieży, rodzicom, nauczycielom i wychowawcom przedszkoli, szkół i innych placówek mających siedzibę na terenie powiatu oleckiego oraz wszystkim zainteresowanym. Pracujemy z uważnością, w przyjaznej atmosferze oraz służymy wsparciem i pomocą rodzicom.
Jesteśmy otwarci od poniedziałku do piątku.
Kontakt:
ul. Armii Krajowej 26
19–400 Olecko
tel.: 602 617 750
e-mail: npppolecko@gmail.com
Dyrektor NPP-P: Katarzyna Kosińska
Organ prowadzący: |
Stowarzyszenie „Dać Nadzieję” w Olecku
Kontakt:
ul. Wiejska 12B
19–400 Olecko
tel./fax. 698 404 538
e-mail: dacnadziejeolecko@wp.pl
Oferta naszej poradni: |
Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka
Poradnia prowadzi nieodpłane zajecia w ramach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Zintegrowana terapia obejmuje – stymulacja rozwoju psychoruchowego, rozwoju mowy i języka, orientacji i poruszania się w przestrzeni, usprawniania widzenia, słuchu, umiejętności samoobsługi i funkcjonowania w środowisku, rehabilitacja oraz usprawnianie ruchowe.
Badania diagnostyczne
Terapia i konsultacje
WARTO WIEDZIEĆ
Wczesne rozpoznanie problemów rozwoju dziecka i objęcie go właściwą opieką daje szansę zminimalizowania trudności rozwojowych.
Drogi diagnozy:
Od urodzenia do 7 r.ż.
Ośrodek wczesnej Interwencji - skierowanie od lekarza rodzinnego lub lekarza specjalisty (najbliższy znajduje sie w Giżycku - nie obowiązuje rejonizacja) - terapie i leczenie finansowane przez NFZ.
Od urodzenia do czasu podjęcia nauki w szkole.
Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka - należy uzyskać opinię publicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju. Realizacja programu wczesnego wspomagania rozwoju może odbywać się w naszej Poradni (ul. Armii Krajowej 26) nieodpłatnie (finansowanie przez MEiN).
Od 3 r.ż. do ukończenia nauki.
Uzyskanie orzeszenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydawanego przez publiczne Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne. Z orzeczeniem - edukacja w przedszkolu, specjalnej szkole podstawowej, szkole przysposabiającej do pracy oraz w ogólnodostępnych klasach integracyjnych w szkołąch podstawowych i ponadpodstawowych.
Od wykrycia niepełnosprawności przez lekarza specjalistę.
Orzeczenie o stopniu niepełnopsrawności wydaje Powiatowy Zespół Do Spraw Orzekania o Niepełnopsrawności w Ełku.
Kompleksowa diagnoza powinna zawierać:
Standardy Ochrony Małoletnich w Niepublicznej Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Olecku– podstawowe procedury postępowania
Działając na podstawie art. 22b ustawy z 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich Dyrektor Niepublicznej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Olecku z dniem 15 lutego 2024 r. wprowadza do stosowania „Standardy Ochrony Małoletnich” (zwane dalej „Standardami”), których naczelnym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa małoletnim dzieciom/uczestnikom, dbałość o ich dobro, uwzględnianie ich potrzeb i podejmowanie działań w ich jak najlepszym interesie.
Standard 1 – Poradnia opracowała, przyjęła i wdrożyła do realizacji Standardy Ochrony Małoletnich, które określają:
Standard 2 – Poradnia stosuje zasady bezpiecznej rekrutacji personelu, regularnie szkoli personel ze Standardów.
Standard 3 – Poradnia wdrożyła i stosuje procedury interwencyjne, które znane są i udostępnione całemu personelowi. Każdy pracownik wie komu należy zgłosić informację o krzywdzeniu małoletniego i kto jest odpowiedzialny za działania interwencyjne. Każdemu pracownikowi szkoły udostępnione są dane kontaktowe do lokalnych instytucji odpowiedzialnych za przeciwdziałanie i interwencję w przypadku krzywdzenia małoletnich.
Standard 4 – Poradnia co najmniej raz na 2 lata monitoruje i w razie konieczności ewaluuje zapisy Standardów, konsultując się z personelem, uczniami i rodzicami oraz aktualizując je.
Rozdział 1
Postanowienia ogólne
Rozdział 2
Zasady bezpiecznej rekrutacji personelu
Rozdział 3
Zasady bezpiecznych relacji personel – małoletni. w tym zachowania niedozwolone.
Rozdział 4
Procedury reagowania na krzywdzenie.
1. Standardem w Poradni jest:
Rozdział 5
Procedury i osoby odpowiedzialne za przyjęcie zgłoszenia, dokumentowanie i dalsze działania pomocowe oraz za wszczynanie procedury „Niebieskie Karty”
Rozdział 6
Zasady bezpiecznych relacji małoletni – małoletni, w tym zachowania niedozwolone.
Rozdział 7
Zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do Internetu
Rozdział 8
Procedury ochrony dzieci przed treściami szkodliwymi w Internecie oraz utrwalonymi w innej formie
Rozdział 9
Zasady ustalania planu wsparcia małoletniego po ujawnieniu krzywdzenia
Rozdział 10
Zasady i sposób udostępniania personelowi, małoletnim i ich opiekunom polityki do zaznajomienia i stosowania oraz zasady aktualizacji i przeglądu Standardów
https://ce-olecko.edupage.org/text8/
Rozdział 11
Przepisy końcowe
[1] Aby sprawdzić osobę w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym potrzebne są następujące dane kandydata/-tki: imię i nazwisko; data urodzenia; PESEL; nazwisko rodowe; imię ojca; imię matki.
[2] Zaświadczenia z KRK można domagać się wyłącznie w przypadkach, gdy przepisy prawa wprost wskazują, że pracowników w zawodach lub na danych stanowiskach obowiązuje wymóg niekaralności - Wymóg niekaralności obowiązuje m.in. nauczycieli, w tym nauczycieli zatrudnionych w placówkach publicznych oraz niepublicznych. Z kolei ustawa o pracownikach samorządowych nie nakłada obowiązku przedstawienia informacji z KRK przed nawiązaniem stosunku pracy.
[3] Dotyczy przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, handlu ludźmi, znęcania się.
ROK SZKOLNY 2023/2024
ROK SZKOLNY 2023/2024
Pozyskaliśmy dodatkowe środki z trzech programów.