Poradnia

.

Niepubliczna  Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna

w Olecku

Poradnia udziela pomocy dzieciom i młodzieży, rodzicom, nauczycielom i wychowawcom przedszkoli, szkół i innych placówek mających siedzibę na terenie powiatu oleckiego oraz wszystkim zainteresowanym. Pracujemy z uważnością, w przyjaznej atmosferze oraz służymy wsparciem i pomocą rodzicom.

Jesteśmy otwarci od poniedziałku do piątku.

Kontakt:
ul. Armii Krajowej 26
19–400 Olecko

e-mail: npppolecko@gmail.com

Dyrektor NPP-P: Katarzyna Kosińska

Organ prowadzący:

Stowarzyszenie „Dać Nadzieję” w Olecku

Kontakt:

ul. Wiejska 12B

19–400 Olecko

tel./fax. 698 404 538

e-mail: dacnadziejeolecko@wp.pl

Oferta naszej poradni:

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka

Poradnia prowadzi nieodpłane zajecia w ramach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Zintegrowana terapia obejmuje – stymulacja rozwoju psychoruchowego, rozwoju mowy i języka, orientacji i poruszania się w przestrzeni, usprawniania widzenia, słuchu, umiejętności samoobsługi i funkcjonowania w środowisku, rehabilitacja oraz usprawnianie ruchowe.

Badania diagnostyczne

• diagnoza dysleksji rozwojowej (dysgrafii, dysortografii),
  • diagnoza specyficznych trudności matematycznych (dyskalkulii),
  • diagnoza gotowości i dojrzałości szkolnej,
  • diagnoza przyczyn trudności i niepowodzeń szkolnych,
  • badania psychologiczne w związku z nadpobudliwością i zaburzeniami zachowania,
  • wystawiamy opinie na prawach poradni publicznej,
  • badamy dzieci, młodzież i osoby dorosłe.

Terapia i konsultacje

• konsultacje rodzinne - dla rodzin borykających się z trudnościami, kłopotami wychowawczymi,
  • terapia pedagogiczna dzieci ze specyficznymi  trudnościami w nauce,
  • logopedyczna terapia wad wymowy i zaburzeń komunikacji,
  • terapia integracji sensorycznej,
  • neuroterapia biofeedback,
  • terapia audio-psycho-lingwistyczna metodą Tomatisa,
  • konsultacje indywidualne dla młodzieży oraz osób dorosłych, pragnących zasięgnąć porady psychologa w ważnej dla siebie kwestii.

WARTO WIEDZIEĆ

Wczesne rozpoznanie problemów rozwoju dziecka i objęcie go właściwą opieką daje szansę zminimalizowania trudności rozwojowych.

Drogi diagnozy:

Od urodzenia do 7 r.ż.

Ośrodek wczesnej Interwencji - skierowanie od lekarza rodzinnego lub lekarza specjalisty (najbliższy znajduje sie  w Giżycku - nie obowiązuje rejonizacja) - terapie i leczenie finansowane przez NFZ.

Od urodzenia do czasu podjęcia nauki w szkole.

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka - należy uzyskać opinię publicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju. Realizacja programu wczesnego wspomagania rozwoju może odbywać  się w naszej Poradni (ul. Armii Krajowej 26) nieodpłatnie (finansowanie przez MEiN).

Od 3 r.ż. do ukończenia nauki.

Uzyskanie orzeszenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydawanego przez publiczne Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne. Z orzeczeniem - edukacja w przedszkolu, specjalnej szkole podstawowej, szkole przysposabiającej do pracy oraz w ogólnodostępnych klasach integracyjnych w szkołąch podstawowych i ponadpodstawowych.

Od wykrycia niepełnosprawności przez lekarza specjalistę.

Orzeczenie o stopniu niepełnopsrawności  wydaje Powiatowy Zespół Do Spraw Orzekania o Niepełnopsrawności w Ełku.

Kompleksowa diagnoza powinna zawierać:

• diagnozę całościowych zaburzeń rozwojowych,
  • diagnozę psychologiczno-pedagogiczną,
  • diagnozę neurologiczną (badanie TK, rezonans magnetyczny),
  • diagnozę psychiatryczną,
  • inne diagnozy medyczne (badanie w kierunku ustalenia diety, alergii, grzybów, pasożytów...)

ROK SZKOLNY 2023/2024

Pozyskaliśmy  dodatkowe środki z trzech programów.

• Dzięki współpracy ze Starostwem Powiatowym w Olecku i Powiatowym Centrum Wspierania Edukacji Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną w Olecku realizujemy program „Za Życiem”.
  • Jesteśmy również w trakcie realizacji zadania ze środków PFRON a zleconych przez Warmińsko - Mazurski Urząd Marszałkowski pod nazwą ,,Komunikacja i Integracja”. To już trzecia edycja programu, którego celem jest wielospecjalistyczna terapia i rehabilitacja dzieci i młodzieży od 0 do 25 roku życia, posiadających orzeczenia o niepełnosprawności.
  • W dniach 20 - 21 października 2023 roku zakończyliśmy realizację projektu pod nazwą ,,Warsztaty szkoleniowe dla rodziców dzieci niepełnosprawnych”. Wyjazdowe warsztaty, których uczestnikami było 20 rodziców odbyły się w hotelu Folwark Łękuk. Projekt został zrealizowany ze środków Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych „ Regranting dla Organizacji Poradniczych”.