Katarzyna Polakowska

Dyrektor Centrum Edukacyjno - Terapeutycznego w Olecku

Statut Centrum Edukacyjno-Terapeutycznego

Struktura Centrum:

• Specjalna Szkoła Podstawowa z oddziałami przedszkolnymi realizuje również zajęcia rewalidacyjno - wychowawcze

• Specjalna Szkoła Przysposabiająca do Pracy

Specjalna Szkoła Podstawowa - przeznaczona jest dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim, zarówno sprawnych ruchowo, jak i poruszających się na wózkach. W określonych przypadkach szkoła oferuje nauczanie indywidualne w domu ucznia, kładąc przy tym duży nacisk na częste włączanie dziecka w zajęcia edukacyjne na terenie placówki. W szkole funkcjonują  3 oddziały przedszkolne dla dzieci w wieku od 3 do 9 lat. Szkoła podstawowa, to obecnie 8 zespołów klasowych  (trzy obejmują pierwszy etap edukacyjny, a pięć  pozostałe - drugi etap edukacyjny) oraz trzy oddziały przedszkolne. Zespoły liczą od 4 do 8 uczniów. Pracujemy w systemie grupowo - blokowym bez dzwonków i typowych lekcji. Przerwy ustala nauczyciel w zależności od potrzeb i możliwości dziecka. Treści programowe są w pełni dostosowane do możliwości uczniów. Klasy są bardzo dobrze wyposażone w pomoce dydaktyczne i środki audiowizualne. Priorytet stanowi dobro naszych dzieci. Rozwijamy tkwiące w nich możliwości, tak by mogły jak najpełniej korzystać ze świata, w którym żyją, jak i bronić się przed tym, co może być dla nich zagrożeniem.

Specjalna Szkoła Przysposabiająca do Pracy - przeznaczona jest dla młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym. Nauka trwa 3 lata.  W klasach przysposobienia zawodowego odbywają się również zajęcia edukacyjne, na których uczniowie utrwalają i poszerzają wcześniej zdobyte umiejętności. Szkoła realizuje zajęcia, na które uczęszczają wychowankowie z głęboką niepełnosprawnością intelektualną oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi, takimi jak: wady wzroku, słuchu, mózgowe porażenie dziecięce. Każdemu uczniowi przeprowadzamy wszechstronną ocenę możliwości psychomotorycznych i na tej podstawie opracowujemy każdemu indywidualny program stymulacji, który podlega stałym ewaluacjom wraz z rozwojem dziecka. Praca w zespołach polega ma realizowaniu tych indywidualnych programów i elastycznego dostosowania sposobu pracy do aktualnego stanu ucznia. Program obejmuje wspieranie rozwoju i umiejętności motorycznych, poznawczych, emocjonalno-społecznych, komunikacji oraz samoobsługi.