Nawigacja

 • DZIEŃ BABCI I DZIADKA

  Styczeń to mroźny, zimowym miesiąc, są jednak w tym miesiącu dwa dni, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu - Dzień Babci i Dzień Dziadka. Jak co roku w Centrum Edukacji Specjalnej przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Olecku  uroczystość Dnia Babci i Dziadka rozpoczęła inscenizacja Jasełek Bożonarodzeniowych. Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię  Świętej Rodziny,  która ukazywała jak ważne w życiu  człowieka jest dostrzeganie drugiej osoby, wyciąganie pomocnej dłoni i dzielenie się tym co mamy. Jasełka przypomniały wszystkim, że w każdym z nas  mieszka nowo narodzony Jezus.

  Chętni dziadkowie i rodzice wraz ze swoimi pociechami wzięli udział w Pierwszym Rodzinnym Kolędowaniu. Uczestniczyło w nim 13 rodzin. Każdy z uczestników otrzymał upominek. Dzieci i młodzież przygotowali także dla swoich bliskich humorystyczną inscenizację wiersza Juliana Tuwima "Rzepka". Znany wszystkim utwór literacki w trochę innej, dowcipnej wersji rozbawił wszystkich widzów. Babcie i dziadkowie tradycyjnie otrzymali od swych wnucząt własnoręcznie przygotowane upominki, następnie wszyscy wspólnie zasiedli do poczęstunku . Rodzinne spotkanie pozostawiło u wszystkich obecnych miłe, ciepłe wspomnienia i na pewno na długi czas pozostanie w pamięci zarówno dzieci  jak i dziadków.

  Galeria

 • BAL KARNAWAŁOWY

  Karnawał to fantastyczny czas nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci. 22 stycznia 2016r. w Centrum Edukacji Specjalnej przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Olecku odbył się bal karnawałowy, na którym swoje umiejętności taneczne zaprezentowali Zuzanna Woronko i Jakub Borowski - tancerze Sportowego Klubu Tańca Towarzyskiego PROMENADA w Olecku. Swoim występem wprowadzili oni uczestników zabawy w karnawałowy nastrój. Sala gimnastyczna przypominała salę balową, pełną pięknych kolorowych ozdób oraz balonów. Niezliczone księżniczki, towarzyszący im kowboje, krasnoludki, królewny zaproszeni zostali na okręt, który wyruszył w podróż dookoła świata. Następnie pasażerowie odwiedzali wiele kontynentów, na których poszczególni ich mieszkańcy prezentowali narodowy taniec i zapraszali do wspólnych zabaw przy muzyce. Na zakończenie balu do Centrum Edukacji Specjalnej przy ŚDS w Olecku przybył Święty Mikołaj z workiem pełnym prezentów. Paczki oraz wspólna zabawa przysporzyła wiele radości naszym uczniom i wychowankom.

  Galeria

 • BOŻE NARODZENIE

  W dniu 17 grudnia w Centrum Edukacji Specjalnej przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Olecku odbyło się spotkanie opłatkowe. Zgromadzonych gości powitała pani dyrektor Danuta Zaniewska, który życzyła wszystkim spokojnych, radosnych świąt w gronie rodzinnym, radości z dostrzegania małych uciech niesionych przez życie oraz satysfakcji z bycia z drugim człowiekiem. Swoją obecnością zaszczycił naszą szkołę burmistrz Olecka, Pan Wacław Olszewski, inspektor ds. osób niepełnosprawnych Starostwa Powiatowego w Olecku, Pani Halina Kasicka oraz dyrektor Powiatowego centrum Pomocy Rodzinie w Olecku, Pani Wiesława Szymczyk.

  Wychowankowie, uczniowie oraz uczestnicy Środowiskowego Domu wraz z nauczycielami przygotowali przedstawienie jasełkowe pt. ,,Oto dziś narodziła się Miłość”. Pięknie przygotowana scenografia oraz anielski chór wprowadził publiczność w świąteczny nastrój. Do Jezusa poprowadził Pastuszek, któremu Anioł obwieścił narodzenie Pana. Po drodze spotykały go rozmaite przygody, ale dzięki miłości do drugiego człowieka i wielkiej odwadze udało mu się dotrzeć do betlejemskiej szopki, aby złożyć pokłon Dzieciątku.

  Wspaniała gra aktorska wychowanków, uczniów i uczestników wywarła na publiczności ogromne wrażenie, za co zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

  Po przedstawieniu wszyscy zgromadzeni goście podzieli się opłatkiem, życząc sobie nawzajem wesołych świąt.

  Galeria

 • CZAR ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA

  Uczniowie pierwszego etapu edukacyjnego kultywują tradycje bożonarodzeniowe. Samodzielnie przygotowane kartki świąteczne z najlepszymi życzeniami wysłali do swoich najbliższych. Nie zapomnieli również o Świętym Mikołaju i w liście do Niego, oprócz prośby o spełnienie dziecięcych marzeń, pytali go o zdrowie i pozdrawiali Go serdecznie.

  Symbolem Świąt Bożego Narodzenia jest choinka przystrojona kolorowymi bombkami i migoczącymi lampkami. Uczniowie CES w tym roku własnoręcznie przygotowali stroiki świąteczne, na których obok tradycyjnych ozdób, pojawiły się na złoto pomalowane szyszki, orzechy, cynamon oraz suszone pomarańcze.

  Zapach piernika i uśmiechnięte twarze dzieci zwiastują czas radosnego oczekiwania na Narodzenie Dzieciątka. Życzymy – My uczniowie wraz z nauczycielami….

  Niech przy żywicznym zapachu
  strojonej choinki, upłyną piękne
  chwile polskiej Wigilii we wspólnie
  śpiewaną kolędą, z upragnionym
  gościem przy stole i w rodzinnym,
  pełnym radości gronie.

  Wesołych i pogodnych Świąt
  Bożego Narodzenia.

  Galeria

 • „bajaMY”,

   Stowarzyszenie „Dać Nadzieję” przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Olecku wyróżnione w konkursie grantowym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  Stowarzyszenie „Dać Nadzieję” przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Olecku od lat zajmuje się organizowaniem działalności artystycznej osób z niepełnosprawnością. Z inicjatywy członków Stowarzyszenia powstał projekt „bajaMY”, który jako jedyny w województwie warmińsko-mazurskim otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ma on na celu upowszechnianie różnych form edukacji kulturalnej i artystycznej. 

  wiecej...

 • MIKOŁAJKOWE SPOTKANIE Z RODZICAMI

  Uczniowie pierwszego etapu edukacyjnego Centrum Edukacji przy ŚDS w Olecku z niecierpliwością wyczekują przybycia Świętego Mikołaja. W celu uczczenia wyjątkowego dnia – Mikołajek, zaprosili do szkoły swoich rodziców. Podczas zajęć otwartych nie zabrakło atrakcji dla dużych i małych. Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności artystyczne tańcząc polski taniec ludowy „Krakowiak” oraz ilustrując ruchem wiersz Jana Brzechwy pt. ”Rzepka”. Rodzice przygotowali swoim pociechom fragmenty ich ulubionych bajek i wierszy. Odczytali je podczas zajęć, włączając się tym samym do ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.

  Czerwona skarpeta na prezenty jest bardzo ważnym elementem Mikołajkowego Święta, dlatego też dzieci i dorośli własnoręcznie przygotowali mikołajkową skarpetę, do której nie tylko Mikołaj może wkładać prezenty. smiley

  Największa niespodzianka spotkała uczestników pod koniec zajęć otwartych, w trakcie piernikowego poczęstunku. Ktoś zapukał do drzwi, zniknął i pozostawił po sobie czerwoną skarpetę pełną słodkich niespodzianek….. Któż to sprawił tyle radości uczniom?

  Galeria

 • MAMBA BAWI, MAMBA UCZY….

  Mamba bawi, Mamba uczy….

  Uczniowie Centrum Edukacji Specjalnej przy ŚDS w Olecku chętnie dzielą się swoją wiedzą z młodszymi kolegami. Dnia 24 listopada 2015 roku odwiedzili zaprzyjaźnione Miejskie Przedszkole „Perełka” w Ełku, aby wspólnie świętować Dzień Pluszowego Misia. Razem z uczniami CES do Ełku wybrał się również pies terapeutyczny – czarny labrador Mamba. Przedszkolaki z Ełku wraz z zaproszonymi rodzicami przeżyli niezapomniane chwile, wspólnie bawiąc się ze starszymi kolegami i koleżankami. Spotkanie rozpoczęło się integracyjnymi zabawami ruchowymi z wykorzystaniem chusty animacyjnej oraz egzotycznych instrumentów perkusyjnych, tzw. bongosów. Przy dźwiękach muzyki uczniowie z Centrum Edukacji uczyli maluchy porozumiewać się za pomocą Makatonu, czyli metody komunikacji wspomagającej i alternatywnej. Kolejna część spotkania miała charakter edukacyjny. Kynoterapeutka wraz ze swoim psem – Mambą, przekazała najważniejsze wiadomości dotyczące bezpiecznego zachowania się w obecności psa. Na zakończenie, uczestnicy zajęć, otrzymali dyplomy, na których swoją łapę odcisnęła Mamba – pies terapeuta, potwierdzając tym wielkie zaangażowanie dzieci w zajęcia kynoteraputyczne, tzw. spotkanie z psem.

  Uśmiechy na twarzach dzieci i merdający ogon psa niech będą najlepszym dowodem na to, że czas spędzony wspólnie, był czasem owocnym. Wzbogacił wiedzę dzieci w niezbędne informacje dotyczące odpowiedzialnego kontaktu ze zwierzętami oraz prowadził do integracji osób pełnosprawnych z osobami z niepełnosprawnością. Świat wszakże ma wiele kolorów, a razem łatwiej i przyjemniej jest je odkrywać.

  Galeria

 • ŻYWA LEKCJA PRZYRODY

  Dzieci i młodzież z Centrum Edukacji Specjalnej przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Olecku przywitały w murach swojej szkoły  niezwykłych gości - państwa Barbarę Czuber i Jarosława Rejmera oraz ich hodowlę egzotycznych gadów i owadów.    Dzięki nim przeżyły niezwykłą, fascynującą "żywą lekcję przyrody", podczas której spotkały się „oko w oko” ze stworzeniami, których nie mamy szansy zobaczyć w naszym klimacie. Każdy chętny mógł przywitać się z towarzyskim kameleonem Leonem, trzymać  patyczaka i obserwować pozycję obronną skorpiona. Straszyki poruszające się w rytmie muzyki wzbudziły rozbawienie, szczególnie wśród najmłodszych. Natomiast skrajne emocje wywołały ogromne ptaszniki, karaczany i wije.

  Wszyscy uczestnicy "żywej lekcji przyrody", zarówno młodsi, jak i ci zupełnie dorośli na długo  zapamiętają spotkanie z egzotycznymi gadami i owadami.

  Zajęcia odbyły się ramach projektu "Poznajemy gady i owady" realizowanego w Centrum Edukacji Specjalnej przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Olecku współfinansowanego ze środków pochodzących z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

  Galeria

 • TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ

  19 listopada 2015r. piłkarska drużyna  z Centrum Edukacji brała udział w Integracyjnym Halowym Turnieju LZS w Piłce Nożnej w Raczkach. Dobrą grą nasza drużyna, w składzie: Sebastian Sadowski, Jerzy Domel, Bartosz Drobiszewski, Grzegorz Jabłoński, Tomasz Pietrewicz i Tomasz Dec, wywalczyła czwarte miejsce w Turnieju.  Gratulujemy !!!

  Galeria

   

 • DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

        11 listopad 1918 rok  jest datą w historii Polski bardzo ważną i znać ją powinien każdy Polak, bez względu na wiek. 10 listopada w Centrum Edukacji przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Olecku odbył się  uroczysty apel z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości. Wiersze w interpretacji uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy, wspólnie odśpiewane pieśni patriotycznych, prezentacja multimedialna oraz konkurs  wiedzy o Polsce - przybliżyły tą ważną datę, która na długo zapadnie  w pamięci uczniów.

  Galeria

 • „W ZACZAROWANYM ŚWIECIE TEATRU”

  Uczniowie Centrum Edukacji Specjalnej przy ŚDS w Olecku w ramach realizacji projektu „bajaMY” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 5 listopada 2015 roku odwiedzili Białostocki Teatr Lalek, gdzie zostali zaproszeni na niezwykły bal. Piękny wystrój sali teatralnej, bogato zdobione stroje, lalki oraz przygrywający na żywo muzykanci przenieśli młodych widzów do krainy baśni. Aktorzy zaprezentowali przedstawienie pt.: ”Kopciuszek”, baśń doskonale wszystkim znaną, jednak zaprezentowaną w innej, niekonwencjonalnej formie. W opowieści zaproponowanej przez Teatr Lalek główna bohaterka pracuje w hotelu jako pokojówka, jednak jej ciężki los został odmieniony za sprawą dobrej wróżki i czarów.

   Po spektaklu, w ramach warsztatów teatralnych, młodzież odwiedziła „Piwnicę Lalek”. Miejsce, w którym znajdują się marionetki, kukły, lalki sycylijki oraz inne rekwizyty teatralne i elementy scenografii. Najstarsze mają 60 lat. Dzięki możliwości wielosensorycznego poznania zgromadzonych przedmiotów, nasi uczniowie uczyli się trudnych i często niezrozumiałych treści, związanych z odbiorem kultury, w tym sztuki teatralnej.

  Doświadczanie teatru wszystkimi możliwymi zmysłami pomogło młodej publiczności lepiej zrozumieć zaczarowany świat teatru.

  „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego”

   

   

   

   

   

   

  Galeria

 • TURNIEJ WARCABOWY

  Nauczyciele Centrum Edukacji i wolontariusze Stowarzyszenia "Dać Nadzieję" przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Olecku już po raz trzynasty zorganizowali i przeprowadzili Regionalny Turnirj Gry w Warcaby Klasyczne Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Intelektualnie "Warcyk 2015". W zawodach warcabowych brali udział uczniowie szkół i ośrodków szkolno - wychowawczych oraz osoby dorosłe z naszego regionu.

  wyniki...

 • "Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca"

  Młodzież, nauczyciele i rehabilitanci z Centrum Edukacji  przyłączyłączyli się do ogólnopolskiej akcji "Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca". Punktualnie o godzinie 12 w Hali "Lega" wspólnie z innymi uczestnikami bili rekord Polski w prowadzeniu akcji resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomach.

 •  

  „bajaMY z wizytą w Suwalskim Ośrodku Kultury”

  Dnia 11 września 2015 roku najmłodsi uczniowie Centrum Edukacji Specjalnej przy ŚDS w Olecku w ramach realizacji projektu „bajaMY” odwiedzili Suwalski Ośrodek Kultury, w którym zostało zaprezentowane przedstawienie teatralne bajki pt.: „Czerwony Kapturek”. Łomżyński Teatr Lalek zaproponował roztańczoną i rozśpiewaną wersję doskonale wszystkim znanej baśni Braci Grimm. Dzięki tej inicjatywie wychowankowie oddziału przedszkolnego oraz uczniowie szkoły podstawowej mieli okazję poznać profesjonalną scenę oraz pracę aktora. Przeżyli emocje związane z odbiorem kultury, a także nabyli umiejętności społeczne. Na scenie nie zabrakło śpiewu, tańca, kolorów i poczucia humoru.

  „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego”

   

                

   

   

   

   

   

  Galeria

         
       
     
   
 •  

   

   

   „bajaMY”

  Stowarzyszenie „Dać Nadzieję” przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Olecku w sierpniu 2015 roku uzyskało dofinansowanie w ramach zadania Kultura Dostępna ogłoszonego przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Projekt „bajaMY” skierowany jest głównie do osób niepełnosprawnych i ma na celu upowszechnianie różnych form edukacji kulturalnej i artystycznej. Dzięki tej inicjatywie uczestnicy zadania poznają profesjonalny teatr, pracę aktora i osób uczestniczących w tworzeniu sztuki oraz przeżyją emocje związane z odbiorem kultury. Nabędą również umiejętność niezbędne do tworzenia przedstawień teatralnych. Nauczą się bycia aktorem, zachowania się na scenie, opanują tajniki tworzenia scenografii, kostiumów oraz rekwizytów teatralnych.

  W sierpniu 2015 roku realizatorzy projektu przygotowali scenariusz przedstawienia teatralnego, pt.: „Szklana góra” (na podstawie baśni Bronisławy Ostrowskiej), a także zaprojektowali kostiumy oraz scenografię. Wraz z początkiem roku szkolnego 2015/2016 na terenie Centrum Edukacji Specjalnej przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Olecku rozpoczął się cykl warsztatów teatralnych dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie, prowadzonych przez instruktora z zakresu arteterapii.  

   

 • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

  Dnia 1 września 2015r. uczniowie Centrum Edukacji Specjalnej przy ŚDS uroczyście powitali nowy rok szkolny. Akademię rozpoczęto przemówieniem pani dyrektor  Danuty Zaniewskiej, podczas którego przywitała ona uczniów, rodziców i nauczycieli. Życzyła wszystkim udanego nowego roku szkolnego. Następnie odbyło się krótkie przedstawienie z udziałem nauczycieli i wychowanków. Uczniowie z radością i uśmiechem powitali nowy rok szkolny 2015/2016. Wypoczęci i pełni sił, z plecakiem na plecach powrócili po wakacjach na kolejne 10 miesięcy nauki.

 • ZAWODY LEKKOATLETYCZNE

   Dnia 29 września uczniowie Centrum Edukacji i uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy brali udział w Integracyjnych Zawodach Zrzeszenia LZS w Lekkiej Atletyce w Olecku.

  wyniki.....

 • BIEGI PRZEŁAJOWE

   Dnia 8 października 2015r. uczniowie Centrum Edukacji wzieli udział w Międzypowiatowych Mistrzostwach Zrzeszenia LZS I SZS w Biegach Przełajowych w Dowspudzie. Najlepszym startującym  zawodnikiem z naszej szkoły w biegu na dystansie 500m okazał się Tomasz Pietrewicz, który zają drugie miejsce. Gratulujemy!!!

Wiadomości

Kontakt

 • Centrum Edukacji Specjalnej przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Olecku
  ul. Armii Krajowej 26
  19-400 Olecko
 • 87 520 33 85

Galeria zdjęć