Nawigacja

 • SZKOLENIE

          W dniu  14 i 15 marca bieżącego roku nauczyciele i terapeuci  z Centrum Edukacji Specjalnej przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Olecku doskonalili swoje umiejętności zawodowe  uczestnicząc w szkoleniach prowadzonym przez specjalistów z Niepublicznego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli GoProgres z siedzibą we Wrocławiu.

  więcej ...

 • DZIEŃ KOBIET I MĘŻCZYZN

  Od wielu lat trwa zażarty spór pomiędzy zwolennikami teorii o wiodącej roli mężczyzny, a głosicielami  dominacji kobiet. Problem ten został poruszony również w Centrum Edukacji Specjalnej przy ŚDS w Olecku. Spór miał oczywiście charakter  humorystyczny. Kabaret przygotowany przez uczniów Centrum Edukacji w sposób dowcipny ukazał relacje damsko - męskie na przełomie wieków, poczynając od czasów prehistorycznych, aż po współczesność. Przedstawioną inscenizację można spuentować zdaniem "Mężczyzna jest głową, a kobietą szyją, która nią kręci."

  Galeria

 • KULIG

  W środę 11 lutego dzieci i młodzież z Centrum Edukacji oraz uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Olecku wraz z pracownikami i nauczycielami wzięli udział w kuligu, który zorganizowany został we wsi Możne. Główną atrakcją imprezy była przejażdżka saniami. Dużo radości sprawiło też pieczenie kiełbasek na ognisku, które smakowała wprost wybornie. Po ciepłym posiłku najmłodsi i ci nieco starsi z radością wpadli w wir śnieżnej zabawy: lepili bałwana, rzucali śnieżkami i jeździli na sankach.  Wszyscy wrócili pełni wrażeń, bardzo szczęśliwi.

  Galeria

 • KURS HALLIWICK

  W czasie trwających ferii zimowych rehabilitanci i nauczyciele ze Środowiskowego Domu Samopomocy i Centrum Edukacji Specjalnej przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Olecku podnosili swoje kwalifikacje  z zakresu nauki pływania według zasad Koncepcji Halliwicka. Kurs prowadził Pan Krzysztof Miłkowski - jeden z dwóch uprawnionych wykładowców Halliwicka w Polsce. Dzięki uprzejmości Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olecku kurs  mógł być zorganizowany w nowo wybudowanej Hali Widowiskowo Sportowej z Pływalnią. Szkolenie zostało zorganizowane przez Centrum Edukacji Specjalnej przy ŚDS w Olecku.

  Nauka  Pływania wg Koncepcji Halliwick stosowana jest w wielu krajach na całym świecie i jest szczególnie ceniona przez terapeutów, jako jedna z form wielokompleksowej rehabilitacji dzieci i dorosłych z uszkodzeniami pochodzenia neurologicznego, chorych z zaburzeniami słuchu i wzroku oraz z zaburzeniami emocjonalnymi i trudnościami w uczeniu się i zachowaniu.

  Pozytywny wynik egzaminu i Certyfikat Instruktora Pływania Osób Niepełnosprawnych wg zasad Koncepcji Halliwick otrzymało 12 osób. Zdobytą wiedzę w zakresie metodyki nauczania osób ze specjalnymi potrzebami, zastosują oni podczas zajęć terapeutycznych w środowisku wodnym z uczniami Centrum Edukacji przy ŚDS w Olecku.

  Galeria

 • KARNAWAŁ

  Karnawał to fantastyczny czas nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci. W piątek 23 stycznia Centrum Edukacji przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Olecku zamieniło się w magiczne miejsce. Sala gimnastyczna przypominała balową komnatę pełną pięknych, kolorowych ozdób oraz balonów.

  więcej...

 • DZIEŃ DZIADKA I BABCI

  Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka i z pewnością o randze obchodów święta Babci i Dziadka nikomu nie trzeba przypominać. W Centrum Edukacji przy Środowiskowy Domu Samopomocy w Olecku ten szczególny Dzień w roku obchodziliśmy 22 stycznia 2015r. i obfitował on w bardzo wiele niespodzianek i atrakcji.

  więcej...

 • MIĘDZYPOKOLENIOWE SPOTKANIE

  Uczniowie Centrum Edukacji Specjalnej przy ŚDS i Seniorzy z Klubu "Wrzos" kolejny raz mieli okazję wspólnie spędzić czas w miłej atmosferze. Tym razem członkinie klubu odwiedziły uczniów w ich szkole. Goście obejrzeli wyjątkowe Jasełka przygotowane przez uczniów Centrum Edukacji Specjalnej i uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy. Panie nie kryły podziwu, ale także łez wzruszenia. Tradycyjna historia Bożego Narodzenia przepleciona tematyką współczesnych wartości ludzkiego życia, zrobiła duże wrażenie na widzach. Mali aktorzy kolejny raz podbili ich serca. Po inscenizacji zaprosili gości na poczęstunek przygotowany przez młodzież Specjalnej Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Seniorzy, wdzięczni za okazaną gościnność, wręczyli uczniom słodki upominek.

    Takie międzypokoleniowe spotkania zawsze przynoszą obu stronom wiele radości z wzajemnego poznawania i obcowania ze sobą.

  Galeria

 • LAS BEZ TAJEMNIC

  Uczniowie Centrum Edukacji Specjalnej przy ŚDS w Olecku 19 stycznia odwiedzili Nadleśnictwo w Olecku. Uczestniczyli tam w bardzo ciekawych zajęciach, podczas których poznali zwierzęta i ptaki leśne oraz ich zwyczaje. Dzieci z uwagą wysłuchały interesujących opowieści na temat ich charakterystycznych cech i zachowań. Obejrzały też prezentację multimedialną przedstawiającą zwierzęta. Miały okazję zobaczyć z bliska, a nawet dotknąć eksponaty bobra, jenota, łasicy oraz wiele innych. Każdy z nich zrobił duże wrażenie na uczniach.

  Galeria

 • SPOTKANIE OPŁATKOWE W ŚRODOWISKOWYM DOMU SAMOPOMOCY W OLECKU I CENTRUM EDUKACJI SPECJALNEJ

  W Środowiskowym Domu Samopomocy i Centrum Edukacji odbyło się spotkanie opłatkowe. Z tej okazji zaproszeni goście, rodzice, uczestnicy i pracownicy mieli możliwość podziwiania wzruszających i przepełnionych uniwersalnymi wartościami Jasełek przygotowanych przez uczniów szkoły i uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy. Po obejrzeniu inscenizacji wszyscy zgromadzeni podzielili się opłatkiem składając sobie najserdeczniejsze życzenia i zasiedli do wspólnej wieczerzy wigilijnej.

  Galeria

 • ŚWIĄTECZNE PRZYGOTOWANIA

  Uczniowie pierwszego etapu edukacyjnego Centrum Edukacji Specjalnej przy ŚDS  w Olecku pamiętają o pięknej tradycji wysyłania kartek z życzeniami bożonarodzeniowymi. Wychowankowie CES samodzielnie wykonali kartki świąteczne, a następnie podjęli się trudnego zadania – samodzielnego kupienia znaczków na listy. Przy drobnej pomocy nauczycielek udało się doprowadzić do końca to niełatwe dla naszych dzieci przedsięwzięcie.  Kartki zostały wysłane. Czekamy już tylko na zaskoczone miny rodziców, którzy są adresatami świątecznych życzeń.

  Nauczyciele i pracownicy CES dołączają się do życzeń uczniów pierwszego etapu edukacyjnego …

  Niech te święta Bożego Narodzenia wypełnione będą radosnymi chwilami spędzonymi w rodzinnej atmosferze, a w Nowym Roku życzymy wielu sukcesów.

  Galeria

 • PONOWNE „SPOTKANIE Z BAJKĄ”

  Humba, bumba, bang!”, taki tajemniczy tytuł nosi przedstawienie przygotowane  przez młodzież należącą do „Koła Teatralno – Recytatorskiego” działającego przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego w Olecku, pod kierownictwem pana Zbigniewa Stefanowskiego, które obejrzeli 11grudnia uczniowie i wychowankowie Centrum Edukacji przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Olecku. W egzotyczne krainy przenieśli się w towarzystwie : żyraf, kameleona, nosorożca, lwa, małpy i węża. Widzowie bawili się doskonale, z zainteresowaniem śledząc zabawne perypetie sympatycznych zwierzątek. Dziękujemy serdecznie młodym artystom za możliwość obejrzenia już drugiego przygotowanego przez nich spektaklu i z niecierpliwością  czekamy na kolejne.

  Galeria

 • SPOTKANIE EDUKACYJNE

  Uczniowie Centrum Edukacji Specjalnej przy ŚDS w Olecku uczą lokalną społeczność, że porozumiewać się można również bez użycia słów.  W ostatnim czasie odwiedzili trzy zaprzyjaźnione przedszkola: Miejskie Przedszkole PEREŁKA im. Jana Brzechwy w Ełku, Niepubliczne Przedszkole SMYK w Olecku oraz Niepubliczne Przedszkole KUBUŚ PUCHATEK i PRZYJACIELE w Olecku, w których zaprezentowali przedstawienie pt.: „Cztery pory roku w Krainie Szarych Misiów”. Wychowankowie CES śpiewali piosenki, mówili wiersze wykorzystując gesty Makatonu, czyli jednej   z metod wspomagających komunikację. Wspólnie z nimi w prezentacji artystycznej uczestniczył pies terapeutyczny – czarny labrador – Mamba. Przedszkolaki chętnie włączały się do wspólnej zabawy i z zaangażowaniem uczyły się niektórych gestów Makatonu od starszych kolegów z CES.

  Spotkania te udowodniły, że brak mowy nie jest barierą nie do pokonania.

  Mówić można przecież bez słów. Najważniejsze - chcieć zrozumieć drugiego człowieka.

  Galeria

 • Najmłodsi uczniowie Centrum Edukacji Specjalnej przy ŚDS w Olecku doskonalą swoje umiejętności kulturalnego zachowania się. W ostatnim czasie odwiedzili Suwalski Ośrodek Kultury, gdzie obejrzeli przedstawienie pt.: „Karius i Baktus” w wykonaniu Łomżyńskiego Teatru Lalek.  Troje z nich: Piotr Janicki, Tomasz Dec i Jakub Obiedziński zaprezentowało swoje umiejętności artystyczne na dużej scenie w suwalskim teatrze. Uczniowie wykonali utwory muzyczne oraz wiersz z wykorzystaniem gestów Makaton (metoda komunikacji alternatywnej i wspomagającej), za co otrzymali pamiątkowe dyplomy. Naszych młodych aktorów docenili również profesjonaliści, którzy zaprosili uczniów CES na scenę i pozowali do wspólnego zdjęcia. 

 • TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ

  26 listopada 2014r. piłkarska drużyna  z Centrum Edukacji brała udział w Integracyjnym Halowym Turnieju LZS w Piłce Nożnej w Raczkach. Wspaniałą grą nasza drużyna, w składzie: Sebastian Sadowski, Jerzy Domel, Adrian Ordowski, Żaneta Placek, Krzysztof Litus, Tomasz Pietrewicz i Tomasz Dec, wywalczyła trzecie miejsce w Turnieju.  Gratulujemy !!!

  Galeria

   

 • DZIEŃ MISIA

  Miękki, puchaty i taki z łatką.
  25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka,najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś.
  Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo "czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!" 24 listopada w Centrum Edukacji poraz drugi odbyły się obchody święta Pluszowego Misia. Gościliśmy przedszkolaków z Przedszkola Niepublicznego "SMYK " - oddział w Siejniku. Każdy maluch przyniósł ze sobą swoją przytulankę. Dzieci obejrzały przedstawienie"Złotowłosa i trzy misie"w wykonaniu nauczycieli Centrum Edukacji.Impreza spodobała się dzieciom, a dobra zabawa miała też wartość edukacyjną. Dzieci doskonale sobie radziły odgadując zagadki i relaksowały się słuchając bajek i wierszy. Wiele radości w Dniu Pluszowego Misia sprawiła dzieciom twórczość plastyczna: malowanie, kolorowanie i wyklejanie portretów swoich ulubionych pluszaczków. Mogliśmy się również trochę poruszać podczas gimnastyki z pluszowymi misiami oraz wesołych tańców i zabaw w rytm misiowych przebojów.

  Galeria

 • ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

  W dniu 12 listopada 2014r. w naszej szkole odbyła się patriotyczna w wymowie, akademia, upamiętniająca 96 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W uroczysty nastrój wprowadziła zebranych okolicznościowa dekoracja z elementami symboliki narodowej oraz ubiór uczestników akademii. Po krótkim wprowadzeniu na scenie pojawili się zaproszeni goście, którzy zabrali uczniów Centrum Edukacji w podróż do przeszłości. W czasie tej wyprawy prezentowane były stroje, zwyczaje oraz broń husarii Rzeczpospolitej.

  Galeria

 • TURNIEJ WARCABOWY

  Nauczyciele Centrum Edukacji i wolontariusze Stowarzyszenia "Dać Nadzieję" przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Olecku już po raz dwunasty zorganizowali i przeprowadzili Regionalny Turnirj Gry w Warcaby Klasyczne Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Intelektualnie "Warcyk 2014". W zawodach warcabowych brali udział uczniowie szkół i ośrodków szkolno - wychowawczych oraz osoby dorosłe z naszego regionu.

  więcej...

 • FESTIWAL PIOSENKI DZIECIĘCEJ

  W dniu 23 października 2014 roku uczniowie Centrum Edukacji Specjalnej uczestniczyli  w XIX Festiwalu Piosenki Dziecięcej „Złota Nutka 2014”. Muzyczny przegląd talentów  został zorganizowany przez Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 1 w Suwałkach.  Uczniowie w składzie: Dominika Szwejser, Piotr Janicki i Agnieszka Obiedzińska w prezentacji wokalno – tanecznej do piosenki pt. „My Słowianie” otrzymali KOLOROWĄ NUTKĘ.  

  Galeria

 • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

  15 października 2014r.  w Centrum Edukacji Specjalnej przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Olecku  uroczyście obchodzono Dzień Edukacji Narodowej. Nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice i uczniowie brali udział w akademii, integracyjnych,  wesołych zabawach oraz smacznym poczęstunku zorganizowanym przez rodziców.

  Uroczystość była   okazją do świętowania przyznanego  przez Ministra Edukacji Narodowej - Medalu Komisji Edukacji Narodowej - Dyrektor Centrum Edukacji Specjalnej przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Olecku Pani  Danucie Marii Zaniewskiej. Medal wręczyła Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty Pani Grażyna Przasnyska, podczas wojewódzkich obchodów święta edukacji w Ełku,  w dniu 14 października 2014r.

  Pani Danuta Maria Zaniewska prowadzi -  nadal jedyną w regionie – niepubliczną szkołę o uprawnieniach szkoły publicznej. Centrum Edukacji Specjalnej przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Olecku  wszechstronnie  wspiera  rozwój, edukację, rehabilitację, terapię, wychowanie i opiekę  dzieci   i młodzieży. Udziela różnorodnej, kompleksowej, specjalistycznej pomocy przy zastosowaniu nowoczesnych form i metod terapii.

  Galeria

 • BIEGI PRZEŁAJOWE

       02 pażdziernika 2014r. uczniowie Centrum Edukacji brali udział w Międzypowiatowych Mistrzostwach Zrzeszenia LZS I SZS w Biegach Przełajowych w Dowspudzie. Najlepszym startującym  zawodnikiem z naszej szkoły w biegu na dystansie 500m okazał się Tomasz Pietrewicz, który zają drugie miejsce. Gratulujemy!!!

Wiadomości

Kontakt

 • Centrum Edukacji Specjalnej przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Olecku
  ul. Armii Krajowej 26
  19-400 Olecko
 • 87 520 33 85

Galeria zdjęć