Centrum Edukacji Specjalnej przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Olecku

Strona główna
 • SPOTKANIE OPŁATKOWE W ŚRODOWISKOWYM DOMU SAMOPOMOCY W OLECKU I CENTRUM EDUKACJI SPECJALNEJ

  W Środowiskowym Domu Samopomocy i Centrum Edukacji odbyło się spotkanie opłatkowe. Z tej okazji zaproszeni goście, rodzice, uczestnicy i pracownicy mieli możliwość podziwiania wzruszających i przepełnionych uniwersalnymi wartościami Jasełek przygotowanych przez uczniów szkoły i uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy. Po obejrzeniu inscenizacji wszyscy zgromadzeni podzielili się opłatkiem składając sobie najserdeczniejsze życzenia i zasiedli do wspólnej wieczerzy wigilijnej.

  Galeria

 • ŚWIĄTECZNE PRZYGOTOWANIA

  Uczniowie pierwszego etapu edukacyjnego Centrum Edukacji Specjalnej przy ŚDS  w Olecku pamiętają o pięknej tradycji wysyłania kartek z życzeniami bożonarodzeniowymi. Wychowankowie CES samodzielnie wykonali kartki świąteczne, a następnie podjęli się trudnego zadania – samodzielnego kupienia znaczków na listy. Przy drobnej pomocy nauczycielek udało się doprowadzić do końca to niełatwe dla naszych dzieci przedsięwzięcie.  Kartki zostały wysłane. Czekamy już tylko na zaskoczone miny rodziców, którzy są adresatami świątecznych życzeń.

  Nauczyciele i pracownicy CES dołączają się do życzeń uczniów pierwszego etapu edukacyjnego …

  Niech te święta Bożego Narodzenia wypełnione będą radosnymi chwilami spędzonymi w rodzinnej atmosferze, a w Nowym Roku życzymy wielu sukcesów.

  Galeria

 • PONOWNE „SPOTKANIE Z BAJKĄ”

  Humba, bumba, bang!”, taki tajemniczy tytuł nosi przedstawienie przygotowane  przez młodzież należącą do „Koła Teatralno – Recytatorskiego” działającego przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego w Olecku, pod kierownictwem pana Zbigniewa Stefanowskiego, które obejrzeli 11grudnia uczniowie i wychowankowie Centrum Edukacji przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Olecku. W egzotyczne krainy przenieśli się w towarzystwie : żyraf, kameleona, nosorożca, lwa, małpy i węża. Widzowie bawili się doskonale, z zainteresowaniem śledząc zabawne perypetie sympatycznych zwierzątek. Dziękujemy serdecznie młodym artystom za możliwość obejrzenia już drugiego przygotowanego przez nich spektaklu i z niecierpliwością  czekamy na kolejne.

  Galeria

 • SPOTKANIE EDUKACYJNE

  Uczniowie Centrum Edukacji Specjalnej przy ŚDS w Olecku uczą lokalną społeczność, że porozumiewać się można również bez użycia słów.  W ostatnim czasie odwiedzili trzy zaprzyjaźnione przedszkola: Miejskie Przedszkole PEREŁKA im. Jana Brzechwy w Ełku, Niepubliczne Przedszkole SMYK w Olecku oraz Niepubliczne Przedszkole KUBUŚ PUCHATEK i PRZYJACIELE w Olecku, w których zaprezentowali przedstawienie pt.: „Cztery pory roku w Krainie Szarych Misiów”. Wychowankowie CES śpiewali piosenki, mówili wiersze wykorzystując gesty Makatonu, czyli jednej   z metod wspomagających komunikację. Wspólnie z nimi w prezentacji artystycznej uczestniczył pies terapeutyczny – czarny labrador – Mamba. Przedszkolaki chętnie włączały się do wspólnej zabawy i z zaangażowaniem uczyły się niektórych gestów Makatonu od starszych kolegów z CES.

  Spotkania te udowodniły, że brak mowy nie jest barierą nie do pokonania.

  Mówić można przecież bez słów. Najważniejsze - chcieć zrozumieć drugiego człowieka.

  Galeria

 • Najmłodsi uczniowie Centrum Edukacji Specjalnej przy ŚDS w Olecku doskonalą swoje umiejętności kulturalnego zachowania się. W ostatnim czasie odwiedzili Suwalski Ośrodek Kultury, gdzie obejrzeli przedstawienie pt.: „Karius i Baktus” w wykonaniu Łomżyńskiego Teatru Lalek.  Troje z nich: Piotr Janicki, Tomasz Dec i Jakub Obiedziński zaprezentowało swoje umiejętności artystyczne na dużej scenie w suwalskim teatrze. Uczniowie wykonali utwory muzyczne oraz wiersz z wykorzystaniem gestów Makaton (metoda komunikacji alternatywnej i wspomagającej), za co otrzymali pamiątkowe dyplomy. Naszych młodych aktorów docenili również profesjonaliści, którzy zaprosili uczniów CES na scenę i pozowali do wspólnego zdjęcia. 

 • TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ

  26 listopada 2014r. piłkarska drużyna  z Centrum Edukacji brała udział w Integracyjnym Halowym Turnieju LZS w Piłce Nożnej w Raczkach. Wspaniałą grą nasza drużyna, w składzie: Sebastian Sadowski, Jerzy Domel, Adrian Ordowski, Żaneta Placek, Krzysztof Litus, Tomasz Pietrewicz i Tomasz Dec, wywalczyła trzecie miejsce w Turnieju.  Gratulujemy !!!

  Galeria

   

 • DZIEŃ MISIA

  Miękki, puchaty i taki z łatką.
  25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka,najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś.
  Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo "czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!" 24 listopada w Centrum Edukacji poraz drugi odbyły się obchody święta Pluszowego Misia. Gościliśmy przedszkolaków z Przedszkola Niepublicznego "SMYK " - oddział w Siejniku. Każdy maluch przyniósł ze sobą swoją przytulankę. Dzieci obejrzały przedstawienie"Złotowłosa i trzy misie"w wykonaniu nauczycieli Centrum Edukacji.Impreza spodobała się dzieciom, a dobra zabawa miała też wartość edukacyjną. Dzieci doskonale sobie radziły odgadując zagadki i relaksowały się słuchając bajek i wierszy. Wiele radości w Dniu Pluszowego Misia sprawiła dzieciom twórczość plastyczna: malowanie, kolorowanie i wyklejanie portretów swoich ulubionych pluszaczków. Mogliśmy się również trochę poruszać podczas gimnastyki z pluszowymi misiami oraz wesołych tańców i zabaw w rytm misiowych przebojów.

  Galeria

 • ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

  W dniu 12 listopada 2014r. w naszej szkole odbyła się patriotyczna w wymowie, akademia, upamiętniająca 96 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W uroczysty nastrój wprowadziła zebranych okolicznościowa dekoracja z elementami symboliki narodowej oraz ubiór uczestników akademii. Po krótkim wprowadzeniu na scenie pojawili się zaproszeni goście, którzy zabrali uczniów Centrum Edukacji w podróż do przeszłości. W czasie tej wyprawy prezentowane były stroje, zwyczaje oraz broń husarii Rzeczpospolitej.

  Galeria

 • TURNIEJ WARCABOWY

  Nauczyciele Centrum Edukacji i wolontariusze Stowarzyszenia "Dać Nadzieję" przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Olecku już po raz dwunasty zorganizowali i przeprowadzili Regionalny Turnirj Gry w Warcaby Klasyczne Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Intelektualnie "Warcyk 2014". W zawodach warcabowych brali udział uczniowie szkół i ośrodków szkolno - wychowawczych oraz osoby dorosłe z naszego regionu.

  więcej...

 • FESTIWAL PIOSENKI DZIECIĘCEJ

  W dniu 23 października 2014 roku uczniowie Centrum Edukacji Specjalnej uczestniczyli  w XIX Festiwalu Piosenki Dziecięcej „Złota Nutka 2014”. Muzyczny przegląd talentów  został zorganizowany przez Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 1 w Suwałkach.  Uczniowie w składzie: Dominika Szwejser, Piotr Janicki i Agnieszka Obiedzińska w prezentacji wokalno – tanecznej do piosenki pt. „My Słowianie” otrzymali KOLOROWĄ NUTKĘ.  

  Galeria

 • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

  15 października 2014r.  w Centrum Edukacji Specjalnej przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Olecku  uroczyście obchodzono Dzień Edukacji Narodowej. Nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice i uczniowie brali udział w akademii, integracyjnych,  wesołych zabawach oraz smacznym poczęstunku zorganizowanym przez rodziców.

  Uroczystość była   okazją do świętowania przyznanego  przez Ministra Edukacji Narodowej - Medalu Komisji Edukacji Narodowej - Dyrektor Centrum Edukacji Specjalnej przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Olecku Pani  Danucie Marii Zaniewskiej. Medal wręczyła Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty Pani Grażyna Przasnyska, podczas wojewódzkich obchodów święta edukacji w Ełku,  w dniu 14 października 2014r.

  Pani Danuta Maria Zaniewska prowadzi -  nadal jedyną w regionie – niepubliczną szkołę o uprawnieniach szkoły publicznej. Centrum Edukacji Specjalnej przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Olecku  wszechstronnie  wspiera  rozwój, edukację, rehabilitację, terapię, wychowanie i opiekę  dzieci   i młodzieży. Udziela różnorodnej, kompleksowej, specjalistycznej pomocy przy zastosowaniu nowoczesnych form i metod terapii.

  Galeria

 • BIEGI PRZEŁAJOWE

       02 pażdziernika 2014r. uczniowie Centrum Edukacji brali udział w Międzypowiatowych Mistrzostwach Zrzeszenia LZS I SZS w Biegach Przełajowych w Dowspudzie. Najlepszym startującym  zawodnikiem z naszej szkoły w biegu na dystansie 500m okazał się Tomasz Pietrewicz, który zają drugie miejsce. Gratulujemy!!!

 • BEZPIECZNY ROK SZKOLNY

  W trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży 18 września naszą szkołę odwiedził specjalny Gość - Pan Policjant - dzielnicowy mł. asp. Tomasz Bolesta.

  wiecej....

 • ZAWODY LEKKOATLETYCZNE

  16 września uczniowie Centrum Edukacji i uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy brali udział w Integracyjnych Zawodach Zrzeszenia LZS w Lekkiej Atletyce w Suwałkach.

  wyniki.....

 • FESTYN CHARYTATYWNY

  Stowarzyszenie "Dać Nadzieję" przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Olecku kolejny raz wyciągnęło pomocną dłoń w kierunku osób najbardziej potrzebujących. Tym razem jego członkowie podjęli się zorganizowania zbiórki publicznej w formie Festynu charytatywnego pod hasłem "Pożegnanie wakacji- powitanie nadziei. Olecko pomaga."

  więcej...

 • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

  Dnia 1 września 2014r. uczniowie Centrum Edukacji Specjalnej przy ŚDS uroczyście powitali nowy rok szkolny. Akademię rozpoczęto przemówieniem pani dyrektor  Danuty Zaniewskiej, podczas którego przywitała ona uczniów, rodziców i nauczycieli. Życzyła wszystkim udanego nowego roku szkolnego. Następnie odbyło się krótkie przedstawienie z udziałem nauczycieli i wychowanków. Część artystyczna zachęcała uczniów do nauki szkolnej oraz przypominała, że nauka przez zabawę też jest dopuszczalna. Uczniowie z radością i uśmiechem powitali nowy rok szkolny 2014/2015. Wypoczęci i pełni sił, z plecakiem na plecach powrócili po wakacjach na kolejne 10 miesięcy nauki.