Nawigacja

 • WARSZTATY DLA RODZICÓW

  To, że nie mówię, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia

  Jedną z najbardziej kluczowych potrzeb każdego człowieka jest potrzeba przynależności do grupy. Drogą do zaspokojenie tej potrzeby jest umiejętność komunikacji, czyli umiejętność nadawania i odbierania informacji.

  Mowa, niestety, nie dla każdego z nas jest czymś naturalnym i dostępnym. Doskonale o tym wiedzą rodzice uczniów Centrum Edukacji Specjalnej, którzy już po raz kolejny wzięli udział w cyklicznych spotkaniach dotyczących umiejętności komunikacyjnych ich dzieci. Podczas warsztatów zorganizowanych przez terapeutki AAC w CES – Edytę Musialik i Emilię Cichocką rodzice mieli okazję poznać założenia niektórych metod komunikacji alternatywnej i wspomagającej, a także uzyskali niezbędne informacje i wskazówki dotyczące najlepszego dla ich dziecka sposobu porozumiewania się.

  więcej...

 • DZIEŃ WIEDZY O AUTYŹMIE

  W dniu 14 kwietnia nauczyciele, pracownicy oraz uczniowie Centrum Edukacji przy ŚDS w Olecku po  raz kolejny przeprowadzili akcję pod hasłem - Na niebiesko dla Autyzmu związaną z międzynarodowym  Dniem Wiedzy na temat Autyzmu, który przypada właśnie w tym miesiącu.      

  więcej...

 • BIEGI PRZEŁAJOWE

     W dniu 14 kwietnia 2015r. uczniowie Centrum Edukacji wzieli udział w Międzypowiatowych Mistrzostwach Zrzeszenia LZS I SZS w Biegach Przełajowych w Dowspudzie. Najlepszym startującym  zawodnikiem z naszej szkoły w biegu na dystansie 500m okazał się Tomasz Pietrewicz, który zają trzecie miejsce. Gratulujemy!!!

 • WIELKANOCNY FESTYN INTEGRACYJNY

  Wielkanoc z uśmiechem

     Już po raz drugi w Centrum Edukacji Specjalnej odbył się wielkanocny festyn integracyjny. 

     Przedszkolaki i uczniowie Centrum gościli dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gąskach. Spotkanie odbyło się pod hasłem „Wielkanoc z uśmiechem” i rozpoczęło się inscenizacją wprowadzającą w tematykę radosnych Świąt Wielkanocy. Następnie dzieci przystąpiły do zabaw rozwijających wiedzę dotyczącą tradycji i zwyczajów świątecznych. Z zapałem i radością uczestniczyły w zdobieniu babeczek, rozwiązywały krzyżówkę, odgadywały zagadki, bawiły się w kalambury, lepiły z ciastoliny. Podczas Festynu odbył się również konkurs na najpiękniej ozdobione jajko. Każdy z  uczestników otrzymał słodkie co nieco. Wyłoniono także cztery wyróżnienia.

     Dzieci rozstały się życząc sobie wzajemnie „Wesołych Świąt” i oczywiście bogatego zajączka.

  Galeria

 • FESTYN WIOSENNY

  W poniedziałek 23 marca w naszej szkole odbył się Festyn Wiosenny organizowany z okazji obchodów  Pierwszego Dnia Wiosny. Uroczystość rozpoczęła się krótkim przedstawieniem z udziałem nauczycieli i wychowanków, w którym to wiosna malowała świat nietypową paletą kolorów.        Podczas festynu wychowankowie chętnie brali udział w wielu zabawach ruchowych, oczywiście z wiosną w roli głównej. Ponadto młodsi wychowankowie prezentowali krótkie inscenizacje muzyczno – ruchowe pt. „Żegnaj zimo, witaj wiosno”. Natomiast uczniowie gimnazjum i szkoły zawodowej oraz uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy prezentowali swoje umiejętności kulinarne przygotowując  wiosenne kanapki  i słodkie desery. Wszyscy mieliśmy okazję degustować i podziwiać wygląd tych pyszności.      

  Na koniec tej wspaniałej zabawy uczestnicy festynu zostali nagrodzeni dyplomami. Mamy nadzieję, że wiosna zawita do nas na dobre.

  Galeria

 • SPOTKANIA Z MAMBĄ OKAZJĄ DO INTEGRACJI

  Uczniowie Centrum Edukacji Specjalnej przy ŚDS w Olecku  odwiedzili zaprzyjaźnione przedszkole – Miejskie Przedszkole „Perełka” im. J. Brzechwy  w Ełku. Zaprezentowali montaż słowno – muzyczny pt.: „Monika chciała mieć szczeniaczka”, w którym przekazali najważniejsze informacje dotyczące opieki nad psem, praw i obowiązków nałożonych na właścicieli czworonogów.

  więcej...

 • ZAJĘCIA OTWARTE STYMULUJĄCE MOWĘ Z WYKORZYSTANIEM KYNOTERAPII

      W ostatnim czasie uczniów pierwszego etapu edukacyjnego Centrum Edukacji Specjalnej przy ŚDS w Olecku odwiedzili bardzo ważni goście – ich rodziny.  W dniu 26 marca 2015 roku odbyły się zajęcia otwarte stymulujące mowę z wykorzystaniem kynoterapii (dogoterapii) „Ja to wiem, jak rozmawiać trzeba  z psem”.

  więcej...

 • SZKOLENIE

          W dniu  14 i 15 marca bieżącego roku nauczyciele i terapeuci  z Centrum Edukacji Specjalnej przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Olecku doskonalili swoje umiejętności zawodowe  uczestnicząc w szkoleniach prowadzonym przez specjalistów z Niepublicznego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli GoProgres z siedzibą we Wrocławiu.

  więcej ...

 • DZIEŃ KOBIET I MĘŻCZYZN

  Od wielu lat trwa zażarty spór pomiędzy zwolennikami teorii o wiodącej roli mężczyzny, a głosicielami  dominacji kobiet. Problem ten został poruszony również w Centrum Edukacji Specjalnej przy ŚDS w Olecku. Spór miał oczywiście charakter  humorystyczny. Kabaret przygotowany przez uczniów Centrum Edukacji w sposób dowcipny ukazał relacje damsko - męskie na przełomie wieków, poczynając od czasów prehistorycznych, aż po współczesność. Przedstawioną inscenizację można spuentować zdaniem "Mężczyzna jest głową, a kobietą szyją, która nią kręci."

  Galeria

 • KULIG

  W środę 11 lutego dzieci i młodzież z Centrum Edukacji oraz uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Olecku wraz z pracownikami i nauczycielami wzięli udział w kuligu, który zorganizowany został we wsi Możne. Główną atrakcją imprezy była przejażdżka saniami. Dużo radości sprawiło też pieczenie kiełbasek na ognisku, które smakowała wprost wybornie. Po ciepłym posiłku najmłodsi i ci nieco starsi z radością wpadli w wir śnieżnej zabawy: lepili bałwana, rzucali śnieżkami i jeździli na sankach.  Wszyscy wrócili pełni wrażeń, bardzo szczęśliwi.

  Galeria

 • KURS HALLIWICK

  W czasie trwających ferii zimowych rehabilitanci i nauczyciele ze Środowiskowego Domu Samopomocy i Centrum Edukacji Specjalnej przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Olecku podnosili swoje kwalifikacje  z zakresu nauki pływania według zasad Koncepcji Halliwicka. Kurs prowadził Pan Krzysztof Miłkowski - jeden z dwóch uprawnionych wykładowców Halliwicka w Polsce. Dzięki uprzejmości Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olecku kurs  mógł być zorganizowany w nowo wybudowanej Hali Widowiskowo Sportowej z Pływalnią. Szkolenie zostało zorganizowane przez Centrum Edukacji Specjalnej przy ŚDS w Olecku.

  Nauka  Pływania wg Koncepcji Halliwick stosowana jest w wielu krajach na całym świecie i jest szczególnie ceniona przez terapeutów, jako jedna z form wielokompleksowej rehabilitacji dzieci i dorosłych z uszkodzeniami pochodzenia neurologicznego, chorych z zaburzeniami słuchu i wzroku oraz z zaburzeniami emocjonalnymi i trudnościami w uczeniu się i zachowaniu.

  Pozytywny wynik egzaminu i Certyfikat Instruktora Pływania Osób Niepełnosprawnych wg zasad Koncepcji Halliwick otrzymało 12 osób. Zdobytą wiedzę w zakresie metodyki nauczania osób ze specjalnymi potrzebami, zastosują oni podczas zajęć terapeutycznych w środowisku wodnym z uczniami Centrum Edukacji przy ŚDS w Olecku.

  Galeria

 • KARNAWAŁ

  Karnawał to fantastyczny czas nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci. W piątek 23 stycznia Centrum Edukacji przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Olecku zamieniło się w magiczne miejsce. Sala gimnastyczna przypominała balową komnatę pełną pięknych, kolorowych ozdób oraz balonów.

  więcej...

 • DZIEŃ DZIADKA I BABCI

  Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka i z pewnością o randze obchodów święta Babci i Dziadka nikomu nie trzeba przypominać. W Centrum Edukacji przy Środowiskowy Domu Samopomocy w Olecku ten szczególny Dzień w roku obchodziliśmy 22 stycznia 2015r. i obfitował on w bardzo wiele niespodzianek i atrakcji.

  więcej...

 • MIĘDZYPOKOLENIOWE SPOTKANIE

  Uczniowie Centrum Edukacji Specjalnej przy ŚDS i Seniorzy z Klubu "Wrzos" kolejny raz mieli okazję wspólnie spędzić czas w miłej atmosferze. Tym razem członkinie klubu odwiedziły uczniów w ich szkole. Goście obejrzeli wyjątkowe Jasełka przygotowane przez uczniów Centrum Edukacji Specjalnej i uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy. Panie nie kryły podziwu, ale także łez wzruszenia. Tradycyjna historia Bożego Narodzenia przepleciona tematyką współczesnych wartości ludzkiego życia, zrobiła duże wrażenie na widzach. Mali aktorzy kolejny raz podbili ich serca. Po inscenizacji zaprosili gości na poczęstunek przygotowany przez młodzież Specjalnej Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Seniorzy, wdzięczni za okazaną gościnność, wręczyli uczniom słodki upominek.

    Takie międzypokoleniowe spotkania zawsze przynoszą obu stronom wiele radości z wzajemnego poznawania i obcowania ze sobą.

  Galeria

 • LAS BEZ TAJEMNIC

  Uczniowie Centrum Edukacji Specjalnej przy ŚDS w Olecku 19 stycznia odwiedzili Nadleśnictwo w Olecku. Uczestniczyli tam w bardzo ciekawych zajęciach, podczas których poznali zwierzęta i ptaki leśne oraz ich zwyczaje. Dzieci z uwagą wysłuchały interesujących opowieści na temat ich charakterystycznych cech i zachowań. Obejrzały też prezentację multimedialną przedstawiającą zwierzęta. Miały okazję zobaczyć z bliska, a nawet dotknąć eksponaty bobra, jenota, łasicy oraz wiele innych. Każdy z nich zrobił duże wrażenie na uczniach.

  Galeria

 • SPOTKANIE OPŁATKOWE W ŚRODOWISKOWYM DOMU SAMOPOMOCY W OLECKU I CENTRUM EDUKACJI SPECJALNEJ

  W Środowiskowym Domu Samopomocy i Centrum Edukacji odbyło się spotkanie opłatkowe. Z tej okazji zaproszeni goście, rodzice, uczestnicy i pracownicy mieli możliwość podziwiania wzruszających i przepełnionych uniwersalnymi wartościami Jasełek przygotowanych przez uczniów szkoły i uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy. Po obejrzeniu inscenizacji wszyscy zgromadzeni podzielili się opłatkiem składając sobie najserdeczniejsze życzenia i zasiedli do wspólnej wieczerzy wigilijnej.

  Galeria

 • ŚWIĄTECZNE PRZYGOTOWANIA

  Uczniowie pierwszego etapu edukacyjnego Centrum Edukacji Specjalnej przy ŚDS  w Olecku pamiętają o pięknej tradycji wysyłania kartek z życzeniami bożonarodzeniowymi. Wychowankowie CES samodzielnie wykonali kartki świąteczne, a następnie podjęli się trudnego zadania – samodzielnego kupienia znaczków na listy. Przy drobnej pomocy nauczycielek udało się doprowadzić do końca to niełatwe dla naszych dzieci przedsięwzięcie.  Kartki zostały wysłane. Czekamy już tylko na zaskoczone miny rodziców, którzy są adresatami świątecznych życzeń.

  Nauczyciele i pracownicy CES dołączają się do życzeń uczniów pierwszego etapu edukacyjnego …

  Niech te święta Bożego Narodzenia wypełnione będą radosnymi chwilami spędzonymi w rodzinnej atmosferze, a w Nowym Roku życzymy wielu sukcesów.

  Galeria

 • PONOWNE „SPOTKANIE Z BAJKĄ”

  Humba, bumba, bang!”, taki tajemniczy tytuł nosi przedstawienie przygotowane  przez młodzież należącą do „Koła Teatralno – Recytatorskiego” działającego przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego w Olecku, pod kierownictwem pana Zbigniewa Stefanowskiego, które obejrzeli 11grudnia uczniowie i wychowankowie Centrum Edukacji przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Olecku. W egzotyczne krainy przenieśli się w towarzystwie : żyraf, kameleona, nosorożca, lwa, małpy i węża. Widzowie bawili się doskonale, z zainteresowaniem śledząc zabawne perypetie sympatycznych zwierzątek. Dziękujemy serdecznie młodym artystom za możliwość obejrzenia już drugiego przygotowanego przez nich spektaklu i z niecierpliwością  czekamy na kolejne.

  Galeria

 • SPOTKANIE EDUKACYJNE

  Uczniowie Centrum Edukacji Specjalnej przy ŚDS w Olecku uczą lokalną społeczność, że porozumiewać się można również bez użycia słów.  W ostatnim czasie odwiedzili trzy zaprzyjaźnione przedszkola: Miejskie Przedszkole PEREŁKA im. Jana Brzechwy w Ełku, Niepubliczne Przedszkole SMYK w Olecku oraz Niepubliczne Przedszkole KUBUŚ PUCHATEK i PRZYJACIELE w Olecku, w których zaprezentowali przedstawienie pt.: „Cztery pory roku w Krainie Szarych Misiów”. Wychowankowie CES śpiewali piosenki, mówili wiersze wykorzystując gesty Makatonu, czyli jednej   z metod wspomagających komunikację. Wspólnie z nimi w prezentacji artystycznej uczestniczył pies terapeutyczny – czarny labrador – Mamba. Przedszkolaki chętnie włączały się do wspólnej zabawy i z zaangażowaniem uczyły się niektórych gestów Makatonu od starszych kolegów z CES.

  Spotkania te udowodniły, że brak mowy nie jest barierą nie do pokonania.

  Mówić można przecież bez słów. Najważniejsze - chcieć zrozumieć drugiego człowieka.

  Galeria

 • Najmłodsi uczniowie Centrum Edukacji Specjalnej przy ŚDS w Olecku doskonalą swoje umiejętności kulturalnego zachowania się. W ostatnim czasie odwiedzili Suwalski Ośrodek Kultury, gdzie obejrzeli przedstawienie pt.: „Karius i Baktus” w wykonaniu Łomżyńskiego Teatru Lalek.  Troje z nich: Piotr Janicki, Tomasz Dec i Jakub Obiedziński zaprezentowało swoje umiejętności artystyczne na dużej scenie w suwalskim teatrze. Uczniowie wykonali utwory muzyczne oraz wiersz z wykorzystaniem gestów Makaton (metoda komunikacji alternatywnej i wspomagającej), za co otrzymali pamiątkowe dyplomy. Naszych młodych aktorów docenili również profesjonaliści, którzy zaprosili uczniów CES na scenę i pozowali do wspólnego zdjęcia. 

Wiadomości

Kontakt

 • Centrum Edukacji Specjalnej przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Olecku
  ul. Armii Krajowej 26
  19-400 Olecko
 • 87 520 33 85

Galeria zdjęć